Péče o řezané květiny
Dva z nejčastějších dotazů zní "Jak se mám starat o řezané květiny? " a "Jak dlouho mi květiny vydrží čerstvé?".
Ať už se jedná o jednoduchou květinu nebo celou kytici, vydrží Vám delší dobu a to v případě nepatrné péče. Většina květin vydrží 5 dní i déle, v závislosti na druhu květiny a péče, kterou dostává. Zde je pár tipů na to, jak se o řezané květiny starat:
Dobře vymytou vázu naplňte studenou vodou a přidejte do vody dodanou Výživu pro květiny, která je součástí dodávky květin. Dbejte na správné dávkování.
Čistým a ostrým nožem seřízněte konce stonků květin pod úhlem 45 stupňů a vložte květiny do vázy, než stonky stačí oschnount. (vzniklé vzduchové bubliny brání přístupu vody ke stonkům, především u růží). Stonky seřezávejte nejlépe každý druhý den. (Seřezávání stonků květin se netýka tulipánů).
Odstraňte listy, které by se dostaly pod vodu. Ve vodě se totiž začnou rozkládat a životnost květin se tak zkrátí.
Uchovávejte květiny na chladnějším místě (cca 18 - 23 stupňů Celsia), mimo přímé sluneční světlo a zdroje tepelného záření (TV, počítač, topení).
Vodu ve váze vyměňujte nelépe každý druhý den.
Péče o rosltiny
Rosltiny, kterými se ve svých domovech a na pracovištích obklopujeme, vyžadují naši náležitou péči. Za ní se nám odměňují zdravým vzrůstem, zkrášlují naše okolí a ovlivňují velice zřetelně naše rozpoložení. Květiny jsou neodmyslitelnou součástí našeho života, alespoň většiny z nás. Ne však vždy se nám daří pečovat o květiny k naší úplné spokojenosti. Často jsou na vině nepříznivé pěstitelské podmínky.
Velice důležitá je zálivka. Nedostatečná zálivka způsobuje vadnutí, žloutnutí listů nebo i jejich opad. Nadměrná zálivka se oproti tomu projevuje zahníváním a odumíráním kořenů. Vlhkomilným květinám nesvědčí suché prostředí, podporuje množení škodlivého savého hmyzu. Oproti tomu nadměrná vlhkost způsobuje rozvoj chorob.
Dalším faktorem je správná výživa rostlin. Špatně živené rostliny jsou náchylnější k chorobám a škůdcům, nesprávné pH vyvolává krnění a chlorózu rostlin. Nadbytek vápníku blokuje příjem železa a jiných prvků, často jsou rostliny přehnojovány dusíkem a nedostatečně hnojeny draslíkem a fosforem.
Při nedostatku světla dochází k zesvětlení barvy čepele a k jejímu zmenšení, lodyhy jsou abnormálně vyčáplé a slabé. Nadbytek světla u stínomilných rostlin zase vyvolává žloutenku.
Pokojová teplota rovněž významně ovlivňuje růst květin. Především její náhlý pokles nebo denní výkyvy májí za následek změknutí pletiv a opad listů. (Týká se především nastavení klimatizace v kancelářích).
Často rostliny poškodíme, pokud nesprávně zvolíme chemické preparáty k jejich ošetření, nebo provedeme aplikaci za nevhodných vlhkostních a tepelných podmínek, například kapradiny jsou náchylné k používání emulzních insekticidů, lépe snášejí poprachové přípravky.
Jeden z nepostradatelných pomocníků ve výživě rostlin, který prospěje rostlinám (oživí je) ve Vašem květináči, truhlíku, balkonu, ale i zahradě je Lignohumát B Profesionál (LH-Profesionál, LHP) - prodlužuje dobu květu, zvýrazňuje lesk rostlin, stimuluje průběh fotosyntézy, zpřístupňuje živiny rostlinám (menší spotřeba hnojiv), zvyšuje kvalitu sklizených produktů, poradíme, pomůžeme nebo vysvětlíme na www.lh-profesional.cz.
Pro více informací ohledně péče o květiny nás prosím kontaktujte, rádi Vám zodpovíme všechny Vaše dotazy. Naši odborníci Vás mohou také navštívit a zhotovit Vám "manuál" k Vašim rostlinám.
Zajímavosti ze světa květin najdete zde